Умни трикове за отглеждане на лозя, които никой не обсъжда

и от стара дървесина. По принцип формирането на нови рамена и кордони става бавно на етапи, защото по-късите кордони по-добре се гарнират и по-лесно се поддържат.

, като когато използвате калем, то трябва задължително да имате и качествена подложка. Когато присаждането се прави на вече засадени лози, тогава то бива присаждане на място, а когато облагородявате резник, който все още не е пуснал корени, то тогава операцията се води на маса.

Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние с подходящи тревни смеси, тогава борбата с плевелите се извършва с косене.

Къса резитба се извършва и върху най-младите части, за да се получи балансирано оформена лоза. Дори неопитен лозар би могъл да овладее тази технология.

Лозарството като наука се състои от общо лозарство – изучава биологията, екологията, размножаването и агротехниката на лозовата култура, и ампелография – наука за сортовете и видовете лози и селекцията на лозата.

Може да се използва култиватор за лозя с двустранни стреловидни лемежи.

Клиновете на калемите се оформят по познатия начин, като се стремим те да съвпаднат с разцепите на основата.

Чашата се поддържа „отворена“, като се изрязват до основа развитите леторасти във вътрешността на лозя короната. За увеличаване на натоварването на лозата с плодни очи може да се оставят отделни чепове на три очи или да се остави стрелка.

Био торове и стимуланти Гранулирани органични торове Водоразтворими и течни органични торове Виж всички органични и био торове > Семена за картофи Предсеитбени торове Есенни торове Други Други торове

На първо място, важно е да се знае кога е времето за резитба.

Ето кога и как да засадите нови лозички (+съвети от експерти)

Там където опасността от измръзване е голяма, лозите се отглеждат приземно и през есента след листопада се загрибват. А в районите, където не се загрибват, се прави оран късно наесен или в началото на зимата, за да се запази влагата от есенните валежи и да се унищожат плевелите.

През лятото на втората година и двата леторасъла ще дадат вертикални издънки, върху които се оформят пъпки. Задачата на лозаря е да ги съкрати до две пъпки.

То се провежда при фаза наедряване на зърната на гроздето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *